Podręcznik użytkownika

VICTOR READER STREAM

 

HumanWare

wersja 1-20091026

 


 

 

 

 

 

Podręcznik użytkownika

 

 

 

 

 

 

 

 


O VICTOR READER STREAM

HumanWare jest dumny z możliwości przedstawienia urządzenia Victor Stream Reader cyfrowego odtwarzacza mówionych książek. Victor Stream Reader to wysokiej jakości odtwarzacz wielu formatów w tym między innymi: Daisy, MP3, WAV, TXT, HTML, XML i NISO, przeznaczony dla studentów i wszystkich, którzy dużo czytają. Victor Stream umożliwia przesyłanie zawartości z PC do przenośnej pamięci odtwarzacza i pozwala na zaawansowaną nawigację wielu formatów takich jak DAISY, MP3, NISO i tekst elektroniczny.

 

Copyright 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone, HumanWare Canada.

Ten podręcznik użytkownika jest chroniony prawami autorskimi. Podręcznika, ani żadnej jego części nie można powielać za wyjątkiem przypadków gdy uzyskano na to pisemną zgodę HumanWare.

 

 

1.   Opis VICTOR READER STREAM

 

1.1    Rozpakowywanie odtwarzacza

 

Opakowanie  zawiera:

 

·         VICTOR READER STREAM (z zainstalowanymi ładowalnymi bateriami)

·         Zasilacz

·         Futerał

·         Długi kabel USB do połączenia z komputerem PC

·         Krótki kabel USB do połączenia z przenośnym dyskiem USB

·         Słuchawki

·         Karta Gwarancyjna

·         Opcjonalnie kartę pamięci SD (jeśli zakupiona dodatkowo)

·         Dokumentację na płycie CD

 

1.2    Wygląd odtwarzacza VICTOR READER STREAM

1.2.1 Panel przedni odtwarzacza

 

Przedni panel odtwarzacza możemy podzielić na 3 części

·         W części górnej z lewej strony znajduje się głośnik, a w części prawej wbudowany mikrofon.

·         Część środkowa zawiera klawiaturę podobną jak telefoniczna z zaznaczoną wypukłą kropką klawiszem 5. Klawiatura ta służy do poruszania się w strukturze książki, zakładkach, stronach lub nagłówkach. Powyżej klawisza 1 znajduje się klawisz Idź do Strony. Pozwala on na znalezienie poszukiwanej strony. Nad klawiszem 3 umieszczony jest klawisz Zakładka. Klawisz ten jest używany do wstawiania zakładek w czytanym tekście, w miejscach, do których chcemy powrócić później. Pomiędzy klawiszami Idź do Strony i Zakładka wbudowana jest dioda LED. Dioda ta świeci się na zielono światłem stałym, gdy Stream jest naładowany a miga podczas ładowania baterii. 

·         W Dolnej części panelu znajduje się klawisz Odtwórz/Zatrzymaj, który ulokowany jest między klawiszami Przewiń (szybkie przeszukiwanie do tyłu) oraz Szybko do przodu (szybkie przeszukiwanie do przodu). Powyżej klawisza Odtwórz/Zatrzymajumieszczony jest klawisz Uśpij.

 

Pomiędzy klawiaturą numeryczną a klawiszem Uśpij znajduje się wypukła linia oddzielająca środkową oraz dolną część panelu przedniego.

 

1.2.2 Lewy bok odtwarzacza

 

Na lewym boku odtwarzacza niedaleko lewego górnego rogu, znajduje się przycisk Włącz/Wyłącz (Zasilanie) Aby włączyć lub wyłączyć odtwarzacz należy nacisnąć klawisz i przytrzymać go. Gdy odtwarzacz jest włączony, przyciskając na krótko klawisz Zasilanie możemy zmieniać parametry głosu, tonu i szybkości odtwarzania. Obok klawisza Zasilanie znajdują się dwa trójkątne przyciski - Góra i Dół, których używamy do zwiększania lub zmniejszania do oczekiwanych głośności, tonu i szybkości odtwarzania wybranych uprzednio klawiszem Przełącz. Ustawienia te zostają zachowane po wyłączeniu odtwarzacza. Osobne ustawienia głośności syntezatora mowy i słuchawek również są zachowane.

 

1.2.3 Prawy bok odtwarzacza

 

Na prawym boku odtwarzacza niedaleko górnego rogu umieszczone jest gniazdko do słuchawek, które może być także użyte do podłączenia zewnętrznego głośnika. Obok znajduje się gniazdko mikrofonu. Poniżej, pomiędzy dwoma perforowanymi powierzchniami znajdziemy przycisk Nagraj oznaczony czerwoną kropką z wypukłym punktem po środku.

 

1.2.4 Panel górny odtwarzacza

 

Z lewej strony ulokowane jest wejście mini USB, które używane jest do udostępnienia książek przez USB (pendrive lub PC). Obok, pośrodku znajduje się gniazdo kart SD, a z prawej strony miejsce do podłączenia zasilacza przy doładowywaniu baterii.  Podłącz jeden koniec zasilacza do wejścia typu jack, a drugi do źródła zasilania, aby naładować baterię.

 

1.2.5 Panel tylni odtwarzacza (komora na baterie)

 

Ładowalne baterie ulokowane są z tyłu odtwarzacza. Aby wyjąć baterie należy nacisnąć zasuwę w jej górnej półokrągłej części przesunąć ja w dół. Następnie podważyć palcem baterie w miejscu gdzie obudowa wycięta jest w półokrąg i wyciągnąć ją na zewnątrz.

Wkładanie baterii: Należy ustalić właściwe położenie baterii. Na dolnej krawędzi baterii z nieco na lewo do centrum znajduje się wybrzuszenie oraz dwie wypustki z każdej strony krawędzi. Górna krawędź baterii ma jedną wypustkę po środku. Wierzchnia część baterii jest w dużej pokryta naklejką i ta powierzchnia musi być na górze podczas wkładania baterii. Wkładamy najpierw dolną krawędź baterii upewniając się ze wybrzuszenie pasuje do wycięcia w obudowie Streama i wkładamy górna krawędź baterii. Na wierzchu baterii powinna być naklejka. Zabezpieczamy komorę baterii zamykając zasuwę.

W pełni naładowane baterie wystarczają na 15 godzin odtwarzania. W pewnych wypadkach czas ten może skrócić się szczególnie w poniższych przypadkach.

·         Baterie były ładowane w czasie krótszym niż 4 godz.

·         Intensywne używanie funkcji nawigacji

·         Głośne lub szybkie odtwarzanie

·         Po 400 naładowaniach, pojemność baterii może ulec zmniejszeniu

 

Jeśli odtwarzacz jest podłączony do sieci baterie doładowują się automatycznie. Gdy odtwarzacz jest wyłączony, ale podłączony do sieci, dioda LED błyska, jeżeli baterie są doładowywane. Odtwarzacz może być także używany w trakcie ładowania – wtedy dioda świeci ciągłym światłem. Pełne naładowanie baterii trwa do 4 godzin.

Jeśli Stream nie jest podłączony do sieci i nie jest używany przez więcej niż 30 min wyłączy się automatycznie oszczędzając baterie.

 

Ważne: Podczas ładowania bateria się nagrzewa. W związku z tym nie należy ładować odtwarzacza w pobliżu źródła ciepła lub trzymając go w etui.

 

Uwaga: Numer seryjny odtwarzacza jest umieszczony w lewym górnym rogu komory baterii. Numer ten usłyszymy także wciskając klawisz INFO (klawisz 0)

 

 

1.3    Przycisk Włącz/Wyłącz (Zasilanie)

1.3.1 Włączanie/wyłączanie odtwarzacza

 

Aby włączyć odtwarzacz należy wcisnąć przycisk Włącz/Wyłącz, który umieszczony jest z lewej strony blisko górnego rogu. Usłyszymy wtedy dźwięk biiip i powitanie.

 

Aby wyłączyć Victora należy wcisnąć przycisk Włącz/Wyłącz i przytrzymać go do wyłączenia, co jest potwierdzane dwukrotnym dźwiękiem biiip.

 

1.3.2 Resetowanie odtwarzacza za pomocą przycisku Włącz/Wyłącz

 

Może zdarzyć się, że podczas używania odtwarzacz przestanie reagować na klawisze na skutek zawieszania się oprogramowania. Jeśli Stream nie reaguje na klawisze włącznie z przyciskiem Włącz/Wyłącz należy wcisnąć przycisk Włącz na około 7 sekund i wtedy nastąpi twardy reset urządzenia.

 

1.4    Wymiana karty pamięci

 

Aby wymienić kartę SD należy:

1.4.1 Etykiety dźwiękowe kart SD

 

Umieszczanie etykiet na karcie SD jest praktycznie niemożliwe. Próby naklejania opisów na kartach pamięci mogą doprowadzić do uszkodzenia odtwarzacza. Aby pomóc w identyfikacji karty, która może zawierać wiele książek, wprowadzono w obsługę etykiet głosowych. Etykieta jest zapisywana w pliku o nazwie $VRLabel.txt, który jest umieszczany na katalogu głównym karty. Nazwę karcie możemy nadać za pomocą opcji znajdującej się w menu Narzędzia. Możemy również posłużyć się komputerowym edytorem tekstu takim jak Notepad aby utworzyć plik z nazwą. Za każdym razem gdy umieścimy kartę w odtwarzaczu lub włączymy odtwarzacz nazwa karty zostanie odczytana. Należy przy tym pamiętać, że nazwa nie może być dłuższa niż 50 znaków. Jeśli na karcie nie będzie pliku z nazwą nie będzie ona odczytywana.

 

1.5    Wykrywanie karty pamięci

 

Jeśli odtwarzamy zawartość karty SD a potem wyciągamy ją z odtwarzacza, Stream przełączy się na pierwszą książkę dostępną przez USB jeśli - jest taka, lub wejdzie w tryb opisu klawiszy.

Gdy w odtwarzaczu jest karta SD i jest on podłączony do dysku USB system będzie skanował najpierw kartę SD i wybierze ostatnią odtwarzaną książkę. Jeżeli takiej książki nie ma wybierze pierwszą dostępna na karcie. Gdy na karcie nie wykryje żadnej książki przejdzie do książek  dostępnych przez USB.

 

1.6    Struktura zbiorów z książkami

 

Victor Stream rozpoznaje książki różnych rodzajów, które są zapisane w wydzielonych folderach nazywanych Zbiorami Książek. Zbiory Książek wybiera się wciskając odpowiednią ilość razy klawisz Zbiory Książek (1).W wybranym folderze należy poruszać się do przodu I do tyłu za pomocą klawiszy 4 i 6. Po dojściu do końca listy, wybieranie zaczyna się od początku. Czy to na karcie SD czy źródłach dostępnych przez USB każdy Zbiór Książek jest zapisywany w folderze z nazwą zaczynającą się od $VR. Każdy z tych folderów (Zbiorów Książek) może mieć pod-foldery określone przez użytkownika zawierające oddzielne książki lub kategorie plików. Na karty SD można wprowadzać różne foldery i pliki, ale tylko te zawierające zastrzeżone foldery $VR trafiają na Zbiory Książek Streama. Warto zaznaczyć, że gdy wkładamy kartę niezabezpieczoną przed nagraniami, Stream automatycznie tworzy wydzielone foldery $VR.

Struktura i sposób używania Zbiorów Książek jest następująca:

 

Zbiór książek: Książki mówione ($VRDTB folder).

Typ książek: DAISY 2.x, NISO Z39.86, NIMAS 1.1 (typ książek EPUB dostarczany jest w pakiecie z Stream Zobacz w części 8.)

Używanie: każdy plik zawierający książki w Daisy i NISO może być zapisywany w oddzielnych pod-folderach tego folderu. Użyj klawiszy 2 i 8, aby wybrać folder lub przemieszczać się pomiędzy książkami Wciskając Odtwórz  wybieramy książkę. W tym zbiorze książek bieżąca pozycja czytania i zakładki są zapisywane oddzielne dla każdej książki.

 

Zbiór książek: Inne książki ($VROtherBooks folder).

Typy książek: książki nagrane w formacie innym niż Daisy i NISo. (Np. MP3, Wav).

Używanie: pliki zawierające książki mogą być zapisywane w oddzielnych pod-folderach w tym folderze. Foldery mogą być zagnieżdżone. Za pomocą klawiszy 2 i 8 wybieramy folder lub poziom nawigacji w książce a przy pomocy klawiszy 4 i 6 do poruszamy się po wybranym poziomie. Aby wybrać książkę wciskamy Play. Bieżąca pozycja czytania i zakładki są zapisywane oddzielnie dla każdej książki. Odtwarzanie zatrzymuje się wraz z końcem ostatniego pliku każdej z książek.

 

Zbiór książek: Książki audible($VRAudible folder)

Typ książek: format audible 4 (książki w formacie audible są dostarczane w pakiecie z Victor Stream. Zobacz w części 8.)  

Używanie: pliki przyporządkowane każdej z książek muszą być zapisane w zarezerwowanym folderze. Nie można korzystać z podfolderów. Za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczamy się pomiędzy książkami. Klawisz Play służy do wybrania książki. Zakładki i pozycja czytania jest zapamiętywana dla każdej książki osobno. Zatrzymanie odtwarzania następuje na końcu ostatniego pliku każdej książki. Ten zbiór książek będzie tworzony tylko i wyłącznie gdy opcja ta zostanie uaktywniona w odtwarzaczu.

 

 

Zbiór książek: Muzyka ($VRMusic folder).

Typ książek: Nagrana muzyka (MP3, Wav, OGG).

Całość muzyki jest określona, jako jedna książka, co oznacza, że jest tylko jedna pozycja czytana na bieżąco i jedna grupa zakładek dla muzyki. Założone foldery zawierają pliki muzyczne. Na przykład struktura może być ułożona według rodzaj muzyki, artysta, album, utwory. Nawigujemy używając klawiszy, 2 i 8 aby wybrać folder lub plik poziomu nawigacji a potem wewnątrz poziomu posługujemy się klawiszami 4 i 6.Po odtworzeniu ostatniego pliku z jednego folderu, Stream przechodzi do pierwszego pliku z następnego folderu. Przypadkowy tryb wyboru odtwarzanego utworu (ustawiony po przez wciśnięcie 9) dostępny tylko w Zbiorze Książek Muzyka.

 

Zbiór książek: Podkasty ($VRPodcasts)

Typ książek: każdy z wspieranych prze Stream plików audio

Używanie: każdy zbiór podkastu jest definiowany jako osobna książka. Oznacza to, że musimy za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczać się pomiędzy plikami. Pliki mogą być umieszczane w podfolderach. Do wyboru podfolderu lub poziomu nawigacji służą klawisze 2 i 8. Pozycja czytania oraz zakładki są zapamiętywane dla każdego pliku osobno. Zatrzymanie odtwarzania następuje na końcu każdego pliku.

 

Zbiór książek: Tekst ($VRText folder).

Typ książek: pliki tekstowe (txt, rtf, html, xml, brf) (format DOCX zawarty w pakiecie zStream SoftPak. Zobacz w części 8.)

Używanie każdy zbiór tekstowy jest definiowany jako osobna książka. Oznacza to, że musimy za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczać się pomiędzy plikami. Pliki mogą być umieszczane w podfolderach. Do wyboru podfolderu lub poziomu nawigacji służą klawisze 2 i 8. Pozycja czytania oraz zakładki są zapamiętywane dla każdego pliku osobno. Zatrzymanie odtwarzania następuje na końcu każdego pliku. UWAGA: Jeśli plik brajlowski (.brf) nie jest odtwarzany prawidłowo należy sprawdzić czy wybrana została właściwa tablica brajlowska – menu konfiguracyjne (klawisz 7).

 

Zbiór książek: Notatki ($VRNotes folder)  

Typ książek: nagrane notatki głosowe o typie pliku  3GP (MP3 oraz WAV są dostarczane w pakiecie ze Stream. Zobacz w części 8.)

Używanie: jest jedna lista plików nagranych przez Stream gdzie każdy plik ma nadany wzrastająco numer dla każdego nagrania. Lista notatek jest określona, jako pojedyncza książka, co oznacza, że jest tylko jedna czytana na bieżąco pozycja i jedna grupa zakładek do wszystkich notatek.

 

Uwaga: Nazwy folderów zostały przedstawione z udziałem dużych liter, ale Victor Stream nie zwraca na to uwagi.

 

 

1.7    Nazwy innych wydzielonych plików

 

Stream może tworzyć inne pliki na SD zaczynające się od $VR. Usuwanie lub zmiana tych plików może spowodować nieprzewidziane skutki.

 

1.8    Przesyłanie plików pomiędzy komputerem a Streamem

 

Aby połączyć Stream z PC należy Stream wyłączyć i podłączyć jeden z końców długiego kabla USB do mini gniazdka USB z lewej na górnej ściance a drugi koniec przewodu do portu USB w PC. Włączyć Stream. Windows rozpozna kartę SD Streama, jako napęd USB i można wtedy używać Windows Explorer do przesyłania plików w obie strony. Jeśli PC ma czytnik kart SD szybciej będzie transferować pliki używając czytnika niż kabel USB. Można także zamiast używać Windows Explorer zainstalować oprogramowanie dołączone do Stream na płytce CD. Na płytce tej jest także instrukcja użytkownika.

W czasie, gdy Stream jest połączony z PC musi on być włączony. W trakcie połączenia jego klawisze nie będą działały. Po odłączeniu od PC należy wyłączyć Stream.

Można wymieniać karty SD w Stream, gdy jest on podłączony, ale nim wyjmie się kartę lub odłączy Streama należy użyć w systemie Windows funkcji bezpiecznego usuwania sprzętu.

 

2.   Podstawowe funkcje

2.1    Zmiana głośności, szybkości i tonu odtwarzania

 

Po włączeniu Streama należy wcisnąć przycisk Włącz/Wyłącz na lewym boku odtwarzacza by móc ustawić głośność, szybkość i ton odtwarzania. Osiągamy to przyciskając strzałki w górę i w dół na lewym boku poniżej przycisku Włącz/Wyłącz. Każda zmiana spowodowana wciśnięciem strzałek jest sygnalizowana dźwiękiem biip. Jeśli książka nie jest odtwarzana Stream powiadamia o aktualnych ustawieniach. Dodatkowo przy ustawieniach szybkości i tonu biip wskazuje ustawienie normalne i minimalne.

Szybkość czytania jest ustawiana osobno dla odtwarzania dźwięków książki mówionej oraz dla plików tekstowych czytanych za pomocą syntezy mowy. Pliki muzyczne nie podlegają zmianie ustawień szybkości.

2.1.1 Różne ustawienia prędkości dla plików audio i mowy syntetycznej

 

Stream pamięta ustawienia parametrów mowy osobno dla syntezy i dla plików audio. Można zmieniać jedną z tych szybkości bez wpływu na drugą.  Zmiany prędkości nie dotyczą plików muzycznych, które będą zawsze odtwarzane w prawidłowym tempie.

 

2.2    Zmiana basów oraz tonów w plikach muzycznych

 

Dla plików muzycznych zmiany tonu zastąpiono zmianą basów i tonów wysokich. Wciskanie przycisku włączania pozwala na wybór żądanej opcji. Możemy wybierać pomiędzy: głośnością, szybkością, basami oraz tonami wysokimi. Po wyborze właściwej opcji zmieniamy jej ustawienia w zakresie wartości dodatnich i ujemnych. Pozostawienie wartości na poziomie 0 nie powoduje zmiany udziału tonów. Jest to wartość domyślna.

 

2.3    Odtwórz/Zatrzymaj

 

Aby zacząć odtwarzanie należy wcisnąć klawisz Odtwórz/Zatrzymaj.

W celu zatrzymania odtwarzania należy wcisnąć klawisz Odtwórz/Zatrzymaj  ponownie.

Uwaga: Klawiszem Odtwórz/Zatrzymaj można podobnie jak klawiszem Krzyżyk(#) potwierdzać operacje lub koniec wprowadzania numeru. Jeśli potwierdzisz lub zakończysz klawiszem Odtwórz/Zatrzymaj jednocześnie rozpocznie się odtwarzanie.

 

2.4    Szybkie przewijanie do przodu i do tyłu

 

Klawisze te pozwalają na szybkie przeszukiwanie do przodu i do tyłu.

Wciskając i przytrzymując klawisz Przewiń lub Szybko do przodu powodujemy przesunięcie odtwarzania. Każde 3 sekundy przytrzymania klawisza przesuwa odtwarzanie do przodu lub do tyłu o 1 minutę, 2 minuty, 5 minut, 10 minut, 15 minut i tak dalej. Największa różnica czasowa przeskoku wynosi 5 minut. Każde 3 sekundy przytrzymania klawisza Stream, komunikuje podając czas przeskoku i odczytuje z normalną szybkością fragment tekstu, do którego przemieściliśmy się.

Jeśli wciśniemy klawisz Szybko do przodu lub Przewiń  i szybko go puścimy, przeskok do przodu lub tyłu będzie wynosił 5 sekund.

 

2.5    Tryb Opisu klawiszy

 

Gdy w urządzeniu jest karta SD lub jest podłączony pod USB:

Wciskamy i przytrzymujemy klawisz, Info (0) aby przejść do Trybu Opis klawiszy, aby wyjść z tego trybu wciskamy i przytrzymujemy klawisz Info ponownie.

Gdy w urządzeniu nie ma karty SD I nie jest ono podłączone do USB - Tryb Opisu Klawiszy włącza się automatycznie. Gdy tryb ten jest włączony, wciskając dowolny klawisz usłyszymy, jakie spełnia on funkcje.

3.   Funkcje ponumerowanych klawiszy

3.1    Lista klawiszy ponumerowanych:

 

·         1: Zbiór książek, jeśli naciśnięty, Podręcznik użytkownika, jeśli jest już naciśniety i przytrzymany Zbiór Książek

·         2: Przewiń w górę

·         3: Skasuj

·         4: Idź wstecz

·         5: Gdzie jestem?

·         6: Idź do przodu

·         7: Menu

·         8: Przewiń w dół

·         9: Syntezator/tryby odtwarzania

·         Klawisz Gwiazdka (*): Anuluj, gdy naciśnięty, Blokowanie Klawiatury, gdy przytrzymany

·         0: Info: jeśli tylko naciśnięty, Opis Funkcji Klawiszy: jeśli wciśnięty i przytrzymany

·         Krzyżyk (#) Potwierdź 

 

3.2    Klawisze nawigacji

 

Stream pozwala na nawigację rozdziałami, działami, stronami, paragrafami, funkcją przeskok czasowy czy też jakimikolwiek innymi sposobami indeksacji tekstu określonymi przez producentów książek.

 

Używając klawiszy 2 i 8 wybieramy poziom nawigacji. Może to się nieco różnić w poszczególnych książkach, ale zazwyczaj poziom 1 oznacza dział, poziom 2 rozdział, poziom 3 podrozdział itd. Element strona może nie występować we wszystkich książkach. Poziom zdań jest zazwyczaj najmniejszym elementem nawigacji, ale to zależy od producenta książki. Odtwarzacz ogranicza długość skoku o zdanie do 1 minuty. Najpierw należy wybrać poziom nawigacji (np. rozdział), używając klawiszy 2 i 8. Potem posługując się klawiszami 4 i 6 poruszamy się w przód lub w tył pomiędzy elementami w wybranym poziomie. Klawisze 2 i 8 określają tylko poziomy w danej książce.

3.2.1 Anuluj nawigację

 

Wciśnięcie klawisza gwiazdki w ciągu 10 sekund po pojedynczym przejściu wstecz lub wprzód za pomocą klawiszy 4 lub 6 spowoduje powrót do poprzedniego miejsca. Ta funkcja nie dotyczy przewijania wprzód lub wstecz.

3.3    Tryb przeskoku czasowego

 

Tryb nawigacji zwany przeskokiem czasowym wybieramy przy użyciu klawiszy 2 i 8.

Wciskamy klawisz 4, aby przeskoczyć do tyłu lub 6, by przesunąć się do przodu.

Przedział czasowy przeskoku może być ustawiony na 1, 5, 10 i 30 minut przy użyciu Menu - klawisz (7).

 

3.4    Syntezator mowy - elementy nawigacji

 

Gdy Stream jest w trybie syntezatora mowy możemy wykorzystywać dodatkowe elementy nawigacji dodane do klawiszy 2 i 8. Są to ekran, paragraf, linia, zdanie, słowo i znak. Jeśli poszukujemy tekstu to jest dodawany poziom szukania tak aby umożliwić poszukiwanie następnego lub poprzedniego wystąpienia poszukiwanego tekstu. Ekran i linia są ograniczone do 25 linii na stronę i do 80 znaków na linię. Tak jak w innych poziomach nawigacji poruszamy się między elementami wybranego poziomu używając klawiszy 4 i 6. Należy zaznaczyć, że ekran może być używana tylko w tych książkach gdzie nie ma wydzielonych stron.

 

3.5    Tryb literowania dla plików tekstowych

Tryb literowania może być wybrany klawiszami 2 i 8. Tryb literowania może być ustanowiony pomiędzy poziomami słów i znaków. Klawisze 4 i 6 przesuwają po słowach. Victor wypowie słowo, a następnie je przeliteruje. Duże litery będą sygnalizowane a słowa będą literowane z normalną szybkością bez względu na ustawienia syntezatora.

3.6    Omijanie niektórych elementów

 

VICTOR READER STREAM pozwala na zaprogramowanie omijania następujących elementów: przypis, numer strony, nota wydawcy, linia boczna.

 Pomijane elementy mogą być ustawione następująco: Odtwarzaj, Pomiń, Na żądanie, co można sprawdzić w Menu konfiguracyjnym dla szczegółów. Gdy podczas odtwarzania Victor napotyka Pomijane Elementy zachowuje się następująco:

 

3.6.1 Przywoływanie opuszczonych elementów

 

W opcji na żądanie elementy omijane mogą być przywoływane za pomocą klawisza Krzyżyk (#)

 

Stream zapamiętuje do 5 elementów na żądanie. Element dodany na końcu będzie przywołany, jako pierwszy. Przyciskając wielokrotnie klawisz Krzyżyk (#) przywołujemy poprzedni element z listy. Kiedy element jest przywołany Stream zakomunikuje jego nazwę i rozpocznie odtwarzanie od początku elementu. Po odtworzeniu przywołanego szczegółu, Stream zakomunikuje „Powrót do tekstu” i rozpocznie odtwarzanie od momentu gdzie wciśnięto klawisz Krzyżyk (#)

Można przerwać odtwarzanie przywołanego detalu wciskając Gwiazdka (*) i powrócić do tekstu głównego.

 

3.7    Nawigacja po zbiorach książek— klawisz 1

 

Naciskając klawisz 1 Zbiór Książek wielokrotnie, mamy możliwość poruszania się w liście Zbioru Książek. Może ona zawierać różne typy książek i plików tak jak opisano to w rozdziale struktura Zbioru Książek. Po wybraniu określonego Zbioru poruszamy sie tam za pomocą klawiszy 4 i 6. Wybór potwierdzamy klawiszami Krzyżyk # lub Odtwórz/Zatrzymaj. Stream zacznie czytać od miejsca, w którym poprzednio wyszliśmy z wybranej książki.

3.7.1 Wielopoziomowa nawigacja po zbiorach książek

 

Opcjonalnie można utworzyć wielopoziomową strukturę zbiorów: Inne Książki, Podkasty oraz Pliki Tekstowe. Zamiast przemieszczania sie książka po książce za każdym wciśnięciem klawisza 4 i 6 możemy ustalić poziom nawigacji klawiszami 2 i 8. Wtedy wciskając 4 i 6będziemy sie przemieszczać pomiędzy folderami na wybranym poziomie. Gdy dojdziemy do folderu, który nas interesuje to wciskając klawisze 2 i 8 przechodzimy do poziomu książek zawartych w tym folderze i dokonujemy wyboru książki. Nawigacja na poziomie książek również przemieszcza nas po folderach. Odtwarzacz pozwala na nawigację po 8 poziomach folderów zawartych w folderze $VR. Jeśli mamy więcej niż 8 poziomów każdy dodatkowy poziom będzie rozpoznawany jako poziom 8. Jeśli pliki będą umieszczone w folderze głównym to będą dostępne tylko na poziomie zbiorów książek za pomocą klawiszy 2 i 8.

 

Uwaga: Wielopoziomowa struktura zbiorów książek nie jest obowiązkowa. Jeśli nie będziemy organizować książek w wielopoziomowych pod-folderach to słuchacz będzie mógł do nich docierać przeglądając zawartość klawiszami 4 i 6.

 

3.8    Podręcznik użytkownika - Klawisz 1 (Naciśnięcie i przytrzymanie klawisza)

 

W każdej chwili można uzyskać dostęp do instrukcji obsługi wciskając i przytrzymując klawisz 1. Aby wyjść z tej opcji należy wcisnąć i przytrzymać klawisz 1 ponownie.

 

3.9    Funkcja Usuwania - Klawisz 3

 

W trakcie wertowania Mówiących Książek, Innych Książek i plików można usuwać je za pomocą klawisza 3 i tak samo usuwamy notatki głosowe – w trakcie ich przeglądania. Po wciśnięciu 3 w celu usunięcia wybranego fragmentu, Stream poprosi o potwierdzenie polecenia. Wciskając Krzyżyk (#) usuwamy zaznaczony element wciskając inny klawisz unieważniamy usunięcie.

 

3.10  Kopiowanie książek z nośników USB

 

Książki w formacie DAISY oraz NISO można kopiować z zewnętrznych nośników USB na wewnętrzną kartę pamięci SD. Aby to wykonać za pomocą krótkiego kabla dostarczanego ze Streamem podłącz go do nośnika USB. Przejdź do książki zapisanej na USB. Po odszukaniu książki wciśnij klawisz 3, aby rozpocząć kopiowanie. Będziesz informowany o postępie kopiowania. Skopiowanie 20 MB zajmie około 1 minuty, lub do 10 minut dla przeciętnej książki. Proces kopiowania można w dowolnej chwili anulować poprzez wciśnięcie klawisza Gwiazdka.

 

3.11  Gdzie jestem — Klawisz 5

 

Klawisz 5 Gdzie Jestem ma za zadanie powiadamianie o aktualnej pozycji, bez przerywania procesu czytania. W zależności od typu książki Stream powiadamia o stronie, tytule rozdziału, nazwie pliku. W przypadku plików dźwiękowych lub innych książek podana zostanie informacja o czasie całkowitego odtwarzania, który pozostał do końca odtwarzania oraz o czasie już odtworzonego fragmentu. Dla Książek mówionych, Innych Książek, Podkastów Audio i Notatek funkcja Gdzie Jestem poda w procentach wielkość odtworzonego fragmentu pliku. Odtwarzanie będzie kontynuowane po podaniu informacji.

 

3.11.1             Gdzie jestem?  Informacja o znacznikach

 

W przypadku plików mp3 lub podkastów, podwójne użycie klawisza „Gdzie jestem” (klawisz 5) zostanie podana informacja o znacznikach ID3. Jeśli nie chcemy słyszeć wszystkich znaczników to wciśnięcie klawisza Play przerwie podawanie informacji i powróci do odtwarzania.

 

3.11.2             Gdzie jestem?  Dla książek mówionych

 

Podwójne wciśnięcie klawisza spowoduje wypowiedzenie informacji o książce. Jeśli nie chcemy słyszeć wszystkich informacji to wciśnięcie klawisza Odtwórz przerwie podawanie informacji i powróci do odtwarzania.

 

3.12  Syntezator wielojęzyczny

 

Przyciskiem 7 możemy przełączać głos syntezy.

 

3.13  Audio, Tekst oraz Losowe Odtwarzanie Muzyki - Klawisz 9

 

Dostępne są dwa typy odtwarzania: Nagrane i Syntezatora: Dla książek nagranych w formacie Daisy i NISO z używamy klawisza 9 aby przełączać się wstecz i do przodu pomiędzy nagraniem audio i tą samą pozycja w równoważnym tekście elektronicznym. Synchronizacja jest uzależniona od producenta książki, ale zazwyczaj tekst i audio są zsynchronizowane, co do elementów paragrafu lub zdania.

 

Ostatnio używany tryb odtwarzania jest zachowywany do następnego odtwarzania. Jedynie niektóre książki dają możliwość wyboru trybu odtwarzania za pomocą klawisza 9. Jeśli książka jest tylko nagrana lub jest tylko w postaci tekstu to właściwy tryb odtwarzania jest wybierany automatycznie.

 

Gdy odtwarzamy muzykę wciśnięcie klawisza 9 włącza lub wyłącza tryb losowego odtwarzania. Jeśli odtwarzamy listę nagrań to losowe odtwarzanie będzie dotyczyć tylko tej listy.

 

3.14  Potwierdzenie, Zablokowanie i Skasowanie - klawisze Krzyżyk # i Gwiazdka *

 

Klawisz Krzyżyk (#) pozwala na zatwierdzenie operacji, lub koniec numerycznego wprowadzania numeru np. numeru strony.

Klawisz Gwiazdka (*) powoduje skasowanie operacji. Jeśli się naciśnie i przytrzyma klawisz Gwiazdka (*) będzie to skutkowało zablokowaniem klawiatury. Aby ją odblokować trzeba nacisnąć kolejno klawisze 1,2,3. Jedyną czynnością, która będzie możliwa po zablokowaniu klawiatury (oprócz opisanego powyżej odblokowania) jest twardy reset urządzenia. Ta procedura jest zawsze możliwa. Tak, więc jeśli przyciskając klawisz Zasilanie nie spowodujemy wyłączenia się urządzenia, trzymamy klawisz wciśnięty dalej aż do zresetowania Streama.

 

3.15  Klawisz informacje – 0

 

Klawisz 0 Informacje powiadamia o aktualnie czytanej książce, pliku odtwarzaniu informacji o stanie naładowania baterii. Są dwa sposoby dostępu do tych informacji. Po Wciśnięciu klawisza Info (0) podane będą wszystkie informacje. Wciskając klawisze 4 i 6 możemy poruszać się po podawanych informacjach i je wybierać. Możemy także przyciskać klawisz Info (0) raz za razem, aby poruszać się w środku każdego elementu.

Aby wyjść z trybu Info należy wcisnąć Gwiazdka (*) lub klawisz Odtwórz.

Wciskając i przytrzymując klawisz Info (0) przechodzimy do funkcji Opis Funkcji Klawisza.

 

3.15.1             Informacje dostępne w trybie Info

 

Tytuł książki

Liczba notatek (tylko zbiory notatek)

Liczba plików i folderów (tylko zbiory muzyki)

Ilość stron i czas nagrania

Pozostały czas nagrania (tylko zbiory notatek)

Liczba nagłówków w książce

Czas odtworzonego nagrania i czas, który pozostał do odtworzenia

Ilość zakładek w książce

Liczba książek

Pozostałe miejsce na karcie SD

Informacja czy urządzenie jest zasilane z baterii czy sieci a jeśli z sieci to czy baterie ładują się czy też są naładowane.

Bieżący stan naładowania baterii: Wysoki, średni, niski, bardzo niski.

VICTOR READER STREAM numer modelu, wersja oprogramowania, numer seryjny.

 

4.   Funkcje zaawansowane

4.1    Idź do strony

 

Funkcja Idź do strony pozwala na bezpośrednie znalezienie tej żądanej strony.

Należy wcisnąć klawisz Idź do Strony najwyżej położony z lewej strony panelu przedniego. Wprowadzić numer strony. Wcisnąć klawisz Krzyżyk (#) aby potwierdzić operację i Stream znajdzie wybraną stronę. Wciskając klawisz Odtwórz/Zatrzymajspowodujemy rozpoczęcie odtwarzania wybranej strony.

Wciskając klawisz Gwiazdka (*) anulujemy operację.

 

4.2    Idź do nagłówka

 

Jeśli wciśniemy klawisz Idź do Strony dwa razy, to pozwoli wprowadzić numer nagłówka powiązany z początkiem książki DAISY lub NISO. Przydaje się to przy książkach, które nie mają znaczników strony. Przykładowo można przeskoczyć bezpośrednio do strony idąc do jej nagłówka zamiast podążać strona za stroną.

Jeśli zakończymy numeryczne wybieranie nagłówka klawiszem Krzyżyk #, przejdziemy do tego nagłówka, jeśli zakończymy klawiszem Play, Stream przejdzie do nagłówka i zacznie odtwarzanie.

 

4.3    Idź do czasu

Victor posiada funkcję „Idź do Czasu”. Gdy jesteśmy w zbiorze książek i wciśniemy kilka razy klawisz Idź do znajdujący się nad klawiszem 1 to usłyszymy komunikat „Idź do czasu”. Teraz możemy wprowadzić czas. Dwie ostatnie cyfry oznaczają liczbę minut a pozostałe cyfry liczbę godzin. Wprowadzenie trzech cyfr 123 oznacza przejście o 1 godzinę i 23 minuty.

 

4.4    Przejdź na początek lub koniec książki

 

Aby szybko przejść na początek lub koniec książki należy wcisnąć Idź do strony, Idź do czasu, Idź do nagłówka, a następnie wcisnąć Przewiń lub Odtwarzaj, aby przejść na początek książki lub  Szybko do przodu, aby przejść na koniec książki. Funkcja ta odnosi się także do Idź do pliku dla innych książek.

 

 

4.5    Idź do książki

 

Jeżeli przeglądamy Zbiory Książek, klawisz Idź do Strony staje się klawiszem Idź do Książki, pozwalającym na wybranie numeru odpowiedniej książki, co jest przydatne w Zbiorach Książek zawierających wiele pozycji.

 

4.6    Poszukiwanie tekstu

 

Odtwarzacz Victor Stream został wyposażony w funkcję poszukiwania tekstu. Dotyczy ona zbioru plików tekstowych oraz książek DAISY oraz NISO znajdujących się w zbiorach książek mówionych. Dotyczy to tych książek, które są powiązane z plikami tekstowymi a odtwarzacz jest w trybie TTS (text-to-speech) (klawisz 9).Książki DAISY lub NISO, które nie posiadają plików tekstowych nie mogą być przeszukiwane. Poszukiwany tekst jest wpisywany za pomocą klawiatury w taki sposób w jaki piszemy SMSy na klawiaturach telefonów komórkowych. Wybranie języka syntezatora mowy uzupełnia znaki przyporządkowane klawiszom o litery danego języka.

 

Aby skorzystać z funkcji poszukiwania tekstu należy:

Wciśnięcie klawisza Odtwórz rozpocznie poszukiwanie tekstu i po jego znalezieniu rozpocznie odtwarzani pliku od znalezionego miejsca. Wciśnięcie klawisza Potwierdź spowoduje rozpoczęcie poszukiwania i w przypadku znalezienia tekstu wypowiedzenie linii, w której się on znajduje. Funkcja szukania tekstu uwzględnia wielkość liter. Poszukiwanie rozpoczyna się zawsze od bieżącej pozycji.

Jeśli przeszukiwany jest plik dużych rozmiarów to możemy usłyszeć komunikat „Proszę czekać”. Jeśli przerwiemy szukanie klawiszem Anuluj to pozycja bieżąca pozostanie bez zmiany.

4.6.1 Szukaj Poprzedj lub Następnej

 

Po znalezieniu elementu jego pozycja zostanie dodana do poziomu nawigacji dostępnego klawiszami 2 i 8. Ten poziom zostanie automatycznie wybrany. Dzięki temu w trybie odtwarzania  klawiszami 4 i 6 będziemy mogli przechodzić pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami szukanego tekstu.

Gdy poszukujemy tekstu wprzód to jeśli tekst nie zostanie znaleziony do końca dokumentu, usłyszymy komunikat „tekst nie został znaleziony” i poszukiwanie rozpocznie się od początku dokumentu. Będzie ono trwało aż do osiągnięcia pozycji startowej. Jeśli tekst nie zostanie znaleziony usłyszymy komunikat „tekst nie został znaleziony” i wrócimy do pozycji początkowej.

Otwarcie nowej książki powoduje skasowanie wprowadzonego do szukania tekstu.

 

4.6.2 Poszukiwanie bieżącego słowa

 

Jeśli nie wpiszemy żadnego tekstu to poszukiwane będzie słowo, na którym sie aktualnie znajdujemy. I tak jeśli znajdujemy się w tekście na słowie „HumanWare” i klawiszem  „Idź Do” wybierzemy funkcję „Szukaj” to po wciśnięciu klawisza Odtwórz przeniesieni zostaniemy do następnego wystąpienia w tekście słowa „HumanWare”. Proszę zauważyć, że możemy przed rozpoczęciem szukania po wciśnięciu klawisza „Szybko Do Przodu” przeliterować szukane słowo. Rozpoczęcie wpisywania tekstu automatycznie kasuje całe słowo.

 

4.7    Nagrywanie notatek głosowych

 

Stream może być także wykorzystywany do nagrań głosu, które nazwaliśmy Notatki Głosowe. Notatki te będą zachowane na karcie pamięci SD w folderze $VRNotatki ($VRNotes). Każde nagranie ma swój numer pliku. Nagrań można dokonywać zarówno wbudowanym mikrofonem jak i mikrofonem zewnętrznym, którego gniazdko znajduje się koło gniazdka słuchawek. Wbudowany mikrofon wielokierunkowy jest lepszy do nagrań spotkań zaś kierunkowy mikrofon zewnętrzny do nagrywania wywiadów. Maksymalna długość jednej notatki dźwiękowej to 8 godzin. Liczba nagrań jest ograniczona tylko wielkością wolnego miejsca na karcie SD.

 

Można skorzystać z trybu szybkiego nagrywania lub z procedury standardowej.

Do szybkich nagrań trzeba wcisnąć i przytrzymywać przycisk Nagraj ulokowany na prawym boku Victora. Usłyszymy dźwięk biiip. Należy mówić do mikrofonu czy to wbudowanego czy zewnętrznego. Szybkie nagrywanie kończy się wraz z puszczeniem przycisku Nagraj.

Aby nagrać długa notatkę należy wcisnąć przycisk Nagraj i zacząć nagrywanie. Aby zrobić przerwę lub zacząć nagrywać od nowa wciskamy klawisz Odtwórz/Zatrzymaj. Wciskając klawisz Zakładka w trakcie nagrania wprowadzamy zakładkę głosową. Nagrywanie kończymy wciskając znów przycisk Nagrywanie. Wciskając Gwiazdkę(*) kasujemy nagranie.

Notatki głosowe odczytuje się wciskając klawisz Zbiór Książek (1) aby odnalazł folder z notatkami. Następnie posługując się klawiszami 4 i 6 przechodzimy od jednej notatki do drugiej. Jest tylko jeden poziom notatek, wiec zagnieżdżona nawigacja folderu nie jest możliwa. Notatki głosowe są rozkodowywane przy użyciu AMR-WideBand audio kodek. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do notatek głosowych przy użyciu komputera powinno się wgrać dekoder AMR-WB lub zmienić notatki audio w pliki wav używając oprogramowania Stream Companion. Należy pamiętać, że jedna godzina nagrania zajmuje około 9.1 Megabajta.

 

4.8    Zakładki

 

Zakładki pozwalają szybko I łatwo powrócić w dane miejsce. W jednej książce można umieścić bardzo dużą ilość zakładek. Klawisz Zakładka umożliwia odnajdywanie notatek, odsłuchiwanie ich listy i usuwanie.

 

4.8.1  Idź do zakładki

 

Wciskamy klawisz Zakładka aż usłyszymy „Idź do Zakładki”. Należy wprowadzić numer zakładki, do której chcemy wrócić. Wciskamy klawisz Krzyżyk (#) - wtedy Victor Stream odnajdzie zakładkę i poda jej numer. Jeśli wciśniemy Odtwórz/Zatrzymaj ( zamiast Krzyżyk #) Stream odnajdzie notatkę i zacznie ją odtwarzać. Zakładka zostanie zapisana w pamięci.

 

4.8.2 Wstaw zakładkę

 

Aby wprowadzić zakładkę należy nacisnąć klawisz Zakładka dwa razy lub do momentu aż usłyszymy wprowadź notatkę. Wprowadzamy numer od 1 do 99998 taki, jaki chcemy nadać zakładce. Wciskamy Klawisz (#) aby potwierdzić lub Odtwórz/Zatrzymaj by potwierdzić i zacząć odtwarzać. Zakładka będzie zapisana w pamięci.

 

Uwaga: Jeśli zatwierdzisz bez nadania numeru Victor sam nada pierwszy dostępny numer.

Uwaga: Jeśli nadamy zakładce numer 99999 Victor powiadomi o nieważnym nadaniu i operacja zostanie unieważniona, ponieważ numer 99999 jest zarezerwowany do usunięcia Wszystkich zakładek. (  Zobacz -usuwanie zakładek).

 

Możemy wstawiać proste zakładki podczas nagrywania długich notatek głosowych. Może to być pomocne by zaznaczyć ważny komentarz nagrany w trakcie wykładu czy spotkania, które nagrywamy. Aby zaznaczyć zakładkę w trakcie nagrywania po prostu wciskamy raz klawisz Zakładka. Usłyszymy wtedy sygnał biip oznaczający powstanie zakładki.

Nie można robić zakładek podczas szybkiego nagrywania ( gdy trzymamy wciśnięty klawisz Nagrywanie).

 

4.8.3 Wstaw zakładkę głosową

 

Aby nagrać zakładkę głosową postępujemy następująco;

 

a)    Wciskamy klawisz Zakładka dwa razy lub aż do usłyszenia Wprowadź Zakładkę

b)    Wprowadzamy numer przeznaczony dla zakładki. Możemy pominąć ten krok i numer zostanie nadany automatycznie

c)    Wciskamy i trzymamy przycisk Nagrywanie i mówimy krótką wiadomość. Następnie puszczamy klawisz Nagrywanie. W tym przypadku klawisz Odtwórz może być użyty, jako pauza i ponowne nagrywanie. Zakładki głosowe są ograniczone do 1 minuty długości. Aby odsłuchać zakładkę audio albo po prostu wchodzimy do tej zakładki albo ją odszukujemy. Wtedy usłyszymy naszą zakładkę a potem odtwarzanie będzie kontynuowane od miejsca umieszczenia zakładki. Będąc w środku zakładki głosowej nie możemy używać funkcji szybkiego przeszukiwania do przodu i do tylu.

d)    Aby skasować zakładkę, wciskamy klawisz Gwiazdka (*).

 

Zakładki głosowe mogą trwać maksymalnie jedną minutę. Po dojściu do jednej minuty nagranie zostaje zatrzymane a zakładka zapisana. Zakładki głosowe mogą być nagrywane podczas odsłuchiwania książek i notatek głosowych. Zakładki będą zapisane w pamięci a związane z nimi nagrania zostaną zmagazynowane na karcie SD w folderze nazwanym $VRAodioZakłaki ($VRAudioBkm). Nie można modyfikować plików w tym folderze. Nagrane pliki są połączone ze zwykłymi zakładkami w pamięci wewnętrznej. Nazwa formatu nagranych plików brzmi x_y_z3GP gdzie x to pierwsze trzynaście znaków tytułu książki, y to ośmioznakowy identyfikator nadany przez komputer a z to sześciocyfrowy numer zakładki. Można również nagrywać w formacie MP3 lub WAV . Więcej informacji znajduje się w części 8. Dla zakładek umiejscowionych w plikach MP3 lub Zakładkach Głosowych nie ma tytułów książek. W tym przypadku x będzie odpowiednio „Inne _” „Muzyczne_” lub „Notatki Głosowe_”. Podczas odtwarzania zakładek głosowych można wcisnąć klawisz Wstecz raz by powtórzyć nagraną notatkę głosową lub wcisnąć Do Przodu by opuścić ja i zacząć odtwarzanie książki od pozycji zaznaczonej zakładką. Wewnątrz zakładek głosowych przyciski Do Przodu i Wstecz nie działają.

 

4.8.4 Wyróżnij zakładkę

 

Wyróżnione zakładki są używane, do określania początku i końca pozycji ustępów do późniejszego odtworzenia. Umieszczanie zaznaczonych zakładek to świetny sposób na studiowanie ważnych ustępów w książce.

 

4.8.4.1           Początek wyróżnionej zakładki

 

Po wciśnięciu klawisza Zakładka trzy razy usłyszymy komunikat, „początek zaznaczonej zakładki”.

Wprowadzamy numer zakładki po zatwierdzeniu klawiszami Krzyżyk (#) lub Odtwórz/Zatrzymaj.

Uwaga: Można pominąć nadanie numery zakładki, wtedy Stream nada pierwszy dostępny numer.

 

4.8.4.2           Koniec zaznaczonej zakładki

 

Po ustaleniu początku zaznaczonej zakładki przesuwamy się do miejsca gdzie chcemy ją zakończyć.

Wciskamy klawisz Zakładka raz aż do chwili usłyszenia komunikatu „Koniec zaznaczonej zakładki”. Wciskamy klawisz Krzyżyk (#) lub Play/stop, aby to zatwierdzić. Pozycja bieżąca to koniec zakładki. Jeżeli pozycja końcowa wypada przed startem pozycje te zostaną automatycznie zamienione. Usłyszymy komunikat „Została wstawiona zakładka X”. Użytkownik może także skasować zaznaczoną zakładkę wciskając klawisz Gwiazdka (*). W obu przypadkach powracamy na początek.

Uwaga: Kiedy zaznaczona jest pozycja początkowa zaznaczonej zakładki, ale końcowa nie, jej numer stanie się nieosiągalny. Stream zakomunikuje Zakładka X już jest, jeśli użytkownik będzie próbował wprowadzić normalna zakładkę z takim samym numerem

Uwaga: Jeśli usuniesz książkę lub wyłączysz Stream przed zamknięciem zakładki - zakładka zostanie zakończona automatycznie.

 

4.8.4.3           Idź do wyróżnionej zakładki

 

Gdy podczas poszukiwania zaznaczonej zakładki wprowadzimy jej numer z klawiszem Odtwórz/Zatrzymaj, odtwarzanie rozpocznie się od aktualnej pozycji i skończy na końcu zaznaczonej zakładki. Jeśli użyliśmy klawisza Zatwierdź (#), Stream odnajdzie zakładkę, ale nie będzie jej odtwarzał. Podczas odtwarzania zaznaczonego fragmentu zakładki można przeskoczyć na początek klikając w klawisz Wstecz i przeskoczyć na koniec zaznaczenia klikając w Do Przodu. Na końcu zaznaczenia możemy odtworzyć go do początku klikając Wstecz.

 

4.8.4.4           Lista wyróżnionych zakładek

 

Gdy zaznaczona zakładka zostanie zlokalizowana na Liście Zakładek odtwarzanie zakończy się na jej końcu. Zakładka rozpoczęta, ale niezamknięta nie będzie na liście.

 

4.8.4.5           Usuń wyróżnioną zakładkę

 

Podczas usuwania zaznaczonych zakładek Stream podaje komunikat „Zaznaczona Zakładka X została usunięta”. Można usunąć rozpoczęta a nieskończoną zaznaczona zakładkę. Spowoduje to powrót na start zakładki.

 

4.8.5 Lista zakładek

 

Wchodzimy w Listę zakładek przyciskając klawisz Zakładka cztery razy lub aż do usłyszenia komunikatu Lista Zakładek.

Wciskamy klawisze 4 lub 6 przechodząc od jednej zakładki do drugiej. Gdy przyciskamy klawisze, za każdym razem będziemy słyszeć numer zakładki i początek odtwarzania. Wciskając klawisz Krzyżyk (#) potwierdzamy aktualna pozycję i kontynuujemy odtwarzanie.

Aby wyjść z listy zakładek wciskamy klawisz Gwiazdka (*).

Uwaga: Zakładki są ułożone w kolejności uzależnionej od ich kolejności w książce a nie według ich numeru.

4.8.6 Usuwanie zakładki

 

Wciskamy klawisz Zakładka pięć razy lub do usłyszenia komunikatu Usuń zakładkę. Wpisujemy numer zakładki, którą chcemy usunąć. Wciskamy klawisz Krzyżyk (#) by zatwierdzić.

Aby usunąć wszystkie zakładki w książce wciskamy pięć razy klawisz Zakładka lub do czasu usłyszenia komunikatu Usuń zakładkę, następnie wciskamy pięć razy klawisz 9 ( numer 99999). Potem zatwierdzamy klawiszem Krzyżyk (#).

4.8.7 Sygnalizacja zakładki

 

Gdy odtwarzamy lub przeglądamy książkę możemy włączyć sygnalizację omijanej zakładki. Jeśli z zakładką powiązana jest notatka głosowa to przy włączonej sygnalizacji będzie ona automatycznie odtworzona gdy odtwarzanie tekstu dotrze do wcześniej ustawionej zakładki. Sygnalizacja zakładek jest domyślnie wyłączona.

 

Aby włączyć sygnalizację zakładek należy wcisnąć klawisz 7 aby dojść do menu nawigacji w menu odtwarzania. Wtedy za pomocą klawiszy 2 i 8 odnaleźć element „Sygnalizacja Zakładek” oraz wcisnąć 6 aby wybrać Dozwolone. Aby zatwierdzić wybór wciskamy klawisz Potwierdź lub Odtwórz.

 

4.9    Tryb Uśpienia — klawisz uśpienia

 

Klawisz Tryb Uśpienia pozwala zaprogramować czas, po którym Stream automatycznie wyłączy się.

Wciskamy klawisz Tryb Usypiania, aby zaprogramować wyłączenie urządzenia za 15 minut. Każde następne przyciśnięcie klawisza Usypiania powoduje przedłużenie czasu wyłączenia o 15 minut - maksymalnie do 60 minut. Kolejne naciśnięcie (po przedłużeniu do 60 minut) spowoduje wyłączenie Trybu Usypiania. Jeśli teraz wciśniemy klawisz Usypiania cykl zaczyna się na nowo. Gdy tryb Usypiania jest włączony dioda LED będzie migać podczas ostatniej minuty działania. Początek tej minuty Stream oznajmi wypowiadając komunikat „Pozostała jedna minuta”.

 

Uwaga: Wciśnięcie klawisza uśpienia, gdy tryb ten jest już włączony spowoduje wypowiedzenie przez Stream komunikatu o czasie pozostającym do wyłączenia się urządzenia.

 

5.   Menu konfiguracyjne – klawisz 7

 

Victor Stream może być dopasowany do potrzeb użytkownika przy użyciu Menu Konfiguracyjnego.

 Opcję Ustawienia Menu otwieramy wciskając klawisz Menu (7).Wciskając klawisz ponownie Menu przechodzimy do następnego Menu. Przeglądając elementy Menu klawiszami Góra /Dół (2, 8) i używając klawiszy Lewy/Prawy (4, 6) aby wybrać żądaną opcję wciskamy klawisz Krzyżyk (#) by zatwierdzić odpowiednie ustawienia. Wciskając klawisz Gwiazdka (*) lub inny opuszczamy Menu.

 

5.1    Menu i Lista ustawień elementów menu

 

Dostępne ustawienia, pozycje ustawień i wartości ustawień są ułożone jak poniżej. Pierwsze ustawienia na liście są ustawieniami fabrycznymi.

Menu: Nawigacja & Playback.

Pozycja: Odtwarzanie/Playback.

Ustawienia: Pętla (włączone lub wyłączone).

Pozycja: Skok czasowy.

Ustawienia: 1, 5, 10 lub 30 minut czas ustawiany z menu nawigacja klawiszami 2 i 8

Przeskok czasowy w Menu nawigacja na klawiszach 2 i 8

Opcja: Sygnał klawiszy

Wartości: włączony, wyłączony

 

Opcja: Widomości uśpienia

Wartość włączone, wyłączone

 

Opcja: Sygnalizacja Zakładek

Wartości: włączona, wyłączona

 

Menu: Pominięcie.

Pozycja: Wszystkie.

Ustawienia: Odtwarzaj, Pomiń, Na żądanie, Ustawienia Użytkownika.

 

Pozycja: Przypis.

Ustawienia: Odtwarzaj, Pomiń, Na żądanie.

 

Pozycja: Numer strony.

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń.

 

Pozycja: Nota edytorska.

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie.

 

Pozycja: Linia boczna.

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie.

Menu: Język.

 

Element: Głos Text-to-Speech.

Wartości: zainstalowane głosy.

Opcja: Tablica brajla.

Wartości: Zainstalowane tablice brajlowskie.

Menu: (nagrywanie gdy zainstalowane jest dodatkowe oprogramowanie)

Ustawienia: AMR-WB + 3GP,  MP3 96kbps wav, 16 bit PCM

 

Menu: Format karty SD.

 

5.1.1 Odtwarzanie

 

5.1.1.1           Pętla

 

Przy ustawieniu Pętla, odtwarzanie będzie cyklicznie powtarzane po osiągnięciu końca książki.

 

5.1.1.2           Dźwięki klawiszy

 

Można włączyć lub wyłączyć dźwięk, który jest generowany, gdy wciskamy klawisz. Wyłączenie tej opcji spowoduje również brak dźwięków przy odtwarzaniu oraz przy zablokowanej klawiaturze. Proszę zauważyć, że klawisza włącznika nie można zablokować. Dźwięk klawiszy jest domyślnie włączony.  Strzałki góra/dół znajdujące sie po lewej stronie będą generowały dźwięk tylko w swoich minimalnych, normalnych i maksymalnych pozycjach. Bez względu na to ustawienie.

 

5.1.1.3           Sygnał uśpienia

 

Minutowe powiadomienie o trybie usypiania oraz powiadomienie o wyłączeniu w trybie usypiania może być włączone lub wyłączone.

 

5.1.2 Omijanie

 

Menu Elementy Omijane pozwala na ustawienie opcji elementów omijanych. Opcja Odtwarzaj jest ustawiona domyślnie. Poniżej lista pozycji i ich ustawień.

 

Wszystkie

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie, Ustawienia Użytkownika.

Uwaga: Nie można wybrać Użytkownika. Ustawia się automatycznie, gdy zmieniany jest jakikolwiek element omijany.

 

Przypis

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie

 

Numer Strony

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń.

 

Nota edytorska

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie.

 

Pasek przewijania

Ustawienia: Odtwarzaj, Omiń, Na żądanie.

 

 

5.2    Menu języka

5.2.1 Głos syntezatora

 

Victor Reader jest wyposażony w dwa syntezatory mowy pozwalające na odczytywanie książek zarówno w języku polskim jak i angielskim. Można sie przełączać pomiędzy językami trzymając wciśnięty klawisz 7. Można również wybrać głos syntezatora przywołując menu języka kilkakrotnie wciskając na krótko klawisz 7. Po wybraniu menu zmiany języka klawiszami 4 lub 6 dokonujemy wyboru. Wciśnięcie klawisza Odtwórz potwierdza wybór i powraca do odtwarzania.

 

5.2.2 Tablice brajlowskie

 

Różne tablice brajlowskie są dostępne w zależności od wybranego języka syntezy. Aby zmienić tablice brajlowską należy przejść do menu języka wciskając kilkakrotnie klawisz 7. Za pomocą klawiszy 2 i 8 przechodzimy do wyboru tablic brajlowskich. Tablice wybieramy klawiszami 4 lub 6. Wciśnięcie klawisza Odtwórz potwierdza wybór i powraca do odtwarzania.

 

5.3    Nagrywanie za pomocą dodatkowego oprogramowania

 

Jeśli zakupiłeś dodatkowe oprogramowanie do Stream SoftPak (zobacz w części 8),  opcja Nagrywania zostanie dodana w menu  do klawisza 7. W tym menu za pomocą klawiszy 4 oraz 6 można wybrać jeden z trzech typów plików: AMR-WB + 3GP,  MP3 96kbps wav, 16 bit PCM.

 

5.4    Formatowanie karty SD

 

Jeśli karta SD nie jest rozpoznawana po zainstalowaniu w czytniku komputerowym lub w odtwarzaczu Victor Reader, podobnie jak złe funkcjonowanie karty polegające na niewłaściwym odczycie danych może wskazywać na konieczność jej sformatowania.

 

Aby sformatować kartę SD należy umieścić ją w odtwarzaczy Victor Reader i po włączeniu odtwarzacza wcisnąć kilkakrotnie klawisz 7 aż usłyszymy komunikat „Formatowanie karty”. Teraz wciskamy klawisz (#). Usłyszymy ostrzeżenie, że wszystkie pliki na karcie zostaną skasowane. Ponowne wciśnięcie klawisza (#) spowoduje uruchomienie formatowania a wciśnięcie klawisza * jego anulowanie. Po sformatowaniu karty zostanie automatycznie nadana jej nazwa VRStream. W zależności od wielkości karty proces formatowania może trwać od kilku sekund do kilku minut. Krótkie sygnały dźwiękowe będą oznajmiały, że proces formatowania jest aktywny.

 

Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo uszkodzenia danych na karcie należy zawsze wyjmować ją z urządzenia, gdy jest ono wyłączone a w przypadku komputera wykorzystywać funkcję bezpiecznego usuwania sprzętu.

 

6.   Struktura i charakterystyka zbiorów książek

 

Nazwy książek i związanych z nimi zbiorów nie mogą być dłuższe niż 512 znaków wliczając w to nazwy katalogów i podkatalogów, na których się one znajdują. Poniższy rozdział zawiera główne reguły związane ze słuchaniem plików niebędących książkami mówionymi.

 

6.1    Zbiór Inne książki

6.1.1 Struktura zbioru Inne książki

 

Poniższa lista podaje przykład w jaki mogą być pogrupowane zbiory książek w folderach. Foldery są ponumerowane w kolejności ich występowania począwszy od katalogu głównego przy założeniu, że zawiera on zbiory. Może być do 8-miu poziomów folderów.

 

Folder: \$VROtherBooks.

Reguły: Każdy zbiór w tym katalogu jest traktowany, jako książka, która zawiera własną pozycję czytania i zakładki. Pliki pojedynczej książki mogą być skasowane podczas przeglądania katalogu przy pomocy klawisza 3.

 

Folder: \$VROtherBooks\Drama.

Reguły: To jest folder opcjonalny do przechowywania książek określonego typu.

 

Folder: \$VROtherBooks\Drama\BookA.

Reguły: W tym folderze przechowywane są książki. Cały ten folder jest zdefiniowany, jako książka z jedną pozycja czytania i zestawem zakładek. Podczas przeglądania folderów możemy za pomocą klawisza 3 skasować całą książkę wraz z folderem, w którym sie ona znajduje.

 

Folder: \$VROtherBooks\Drama\BookB.

Reguły: Te same, co w przypadku Book A.

 

Folder: \$VROtherBooks\Mystery.

Reguły: Jest to folder opcjonalny do przechowywania określonej kategorii książek.

 

Folder: \$VROtherBooks\Mystery\BookC.

Reguły: Te same, co w przypadku Book A.

 

6.1.2 Właściwości zbioru Inne książki

 

Przeglądając zawartość zbioru innych książek za pomocą klawiszy 2 i 8 zmieniamy poziomy folderów. Należy zauważyć, że najniższy poziom to poziom książki jako, że książka jest zdefiniowana jako zbiór plików. Najwyższy poziom to poziom kategorii książek. Klawiszami 4 i 6przechodzimy pomiędzy folderami a w przypadku najniższego poziomu klawisze 4 lub 6 odczytywać będą nazwy plików, które się znajdują w podfolderach. Dzięki funkcji Idź do książki możemy skoczyć do określonej pozycji. Posługując się klawiszem 3 możemy skasować książkę (folder książki).

Czytanie: Odtwarzanie cyklicznie przechodzi pomiędzy plikami zawartymi w folderze książki. Pomiędzy plikami w danym folderze przechodzimy za pomocą klawiszy 4 lub 6. Poziomy nawigacji w czasie są dostępne. Funkcje Idź do pliku oraz Idź do czasu są dostępne. Klawisz 0 - podawania informacji dodatkowych odczytuje informacje związane z książką a klawisz 5 podaje pozycje czytania i informacje o bieżącym pliku.

 

6.2    Zbiór Książki audible

 

Victor Stream może odtwarzać książki formatu Audible.Com. Aby to było możliwe, należy uprzednio aktywować kartę SD do potrzeb formatu Audible. Aby tego dokonać należy podłączyć Victora Stream do komputera za pomocą dłuższego kable USB i go aktywować za pomocą oprogramowania Audible Manager. Gdy urządzenie zostanie aktywowane to utworzony zostanie nowy folder $VRAudible. W tym folderze umieszczony zostanie ukryty plik systemowy (.SYS), który nie może być skasowany. Jeśli chcemy przechowywać książki Audible na wielu kartach SD to każdą z nich musimy aktywować. Wszystkie książki Audible muszą być przechowywane w folderze $VRAudible. Książki do tego folderu wgrywamy po podłączeniu urządzenia do komputera.

Uwaga: aby odczytywać książki w formacie audible (rozszerzenie pliku aax) konieczna jest aktywacji dodatkowego pakietu StreamSoftPak. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale 8.

6.2.1 Struktura Zbioru audible

 

Wystarczy książki tego formatu wgrać do folderu $VRAudible. Nie mogą one być umieszczane w podfolderach.

6.2.2 Właściwości Zbioru Audible

 

Zawartości zbioru z książkami Audible przeglądamy klawiszami 4 i 6. Drugą możliwością jest przejście do książki o określonym numerze za pomocą funkcji Idź do książki. Książkę możemy skasować klawiszem 3.

 

Podczas czytania klawisze 2 oraz 8 pozwalają na nawigację po nagłówkach. Oprócz tego dostępne są funkcje „Skocz do Czasu” oraz „Skocz do Nagłówka”.

 

Klawisz 0 podaje informację o bieżącej książce Audible.

 

Gdzie jestem: Podaje informację o pozycji czytania w pliku Audible. Wciśnięcie tego klawisza ponownie w ciągu 10 sekund pozwala na uzyskanie dodatkowych informacji o książce Audible.

 

6.3    Zbiór książek Muzyka

 

Zbiór utworów muzycznych znajduje się w zarezerwowanym folderze $VRMusic i zawiera strukturę folderów plików muzycznych Cała Muzyka. Ta struktura jest zdefiniowana, jako wszystkie książki muzyczne. Dopóki nie utworzymy listy odtwarzania ta struktura będzie jedyną książką muzyczną. Jeśli dodamy listę odtwarzania (M3U) do głównego folderu %VRMusic to każda lista odtwarzania będzie traktowana jak osobna książka. W zbiorze muzyki klawisz kasowania 3 nie działa. Możemy jednak kasować pojedyncze pliki w książce Cała Muzyka.

6.3.1 Struktura zbioru Muzyka

 

Możemy się przemieszczać po 8-miu poziomach folderów w muzyce. Klawisze 2 i 8 pozwalają na wybór folderu lub poziomu nawigacji. W danym poziomie możemy przemieszczać sie do przodu i do tyłu za pomocą klawiszy 4/6. Jeśli mamy więcej niż 8 poziomów to poziomy dodatkowe będą dodane do poziomu 8-mego.

 

Jeśli wybierzemy poziom nawigacji „Plik” to usłyszymy nazwę bieżącego pliku. Jeśli wybierzemy inny poziom nawigacji to usłyszymy nazwę folderu z tego poziomu. W każdym punkcie struktury możemy zawsze wybrać niższy folder i będzie on anonsowany o ile nie będzie to poziom najniższy. Jeśli będziemy więc mieli następującą strukturę folderów $VRMusic\Clasic\Mozart oraz to będąc na Classic\Mozart zmieniając poziom na poziom 1 usłyszymy Classic a zmieniając poziom z 1 na 2 usłyszymy Mozart. Lecz zmieniając poziom z 2 na 3 nie będzie wypowiadana żadna nazwa.

 

Jeśli umieścimy pliki na katalogu głównym $VRMusic to będą one anonsowane tylko na poziomie nawigacji plików.

6.3.2 Właściwości zbioru Muzyka

 

Przeglądanie: Za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczamy się pomiędzy „książkami” muzycznymi. Możemy też przechodzić do konkretnego numeru książki. Należy przy tym pamiętać, że dopóki nie utworzymy listy odtwarzania będziemy mieli do dyspozycji tylko jedną książkę muzyczną „Cała muzyka”. Nie możemy się posłużyć klawiszem 3, aby skasować książkę.

 

Czytanie: Jeśli pętla jest dozwolona, to odtwarzanie książki lub plików będzie zapętlone. Odtwarzane będą pliki od ostatniego w folderze do pierwszego w następnym folderze. Klawiszami 2 lub 8 możemy wybrać folder lub nawigacje plików. Funkcje Idź do folderu i Idź do pliku są dostępne. Jeśli włączone jest odtwarzanie losowe to pliki bieżącej książki muzycznej listy odtwarzania będą tasowane. Gdy odtworzony zostanie ostatni plik to odtwarzanie rozpocznie się od początku.

Będąc na poziomie plików możemy klawiszem 3 kasować poszczególne pliki. Po uruchomieniu kasowania zostaniemy poproszeni o potwierdzenie. Przy pomocy Victora nie można kasować folderów.

INFO (klawisz 0): Podaje informację o bieżącej książce muzycznej traktowanej, jako zbiór folderów i plików.

 

Gdzie jestem? (klawisz 5): Podaje bieżącą pozycję oraz informację o bieżącym pliku. Ponowne wciśnięcie tego klawisza w ciągu 10 sekund poda informację dodatkową. Jeśli nie chcemy słuchać całej dodatkowej informacji należy wcisnąć klawisz Odtwarzanie.

 

Szybkość: Gdy wyjdziemy ze zbioru muzyki to ustawienia szybkości zostaną ustawiona na wartości domyślne. Słuchanie muzyki stereo jest możliwe tylko podczas normalnej szybkości odtwarzania. Jeśli zmienimy szybkość to muzyka będzie odtwarzana monofonicznie.

 

Basy i tony wysokie zastępują ustawiania tonu.

 

6.3.3 Listy odtwarzania

 

Zbiór muzyki może zawierać listy odtwarzania. Lista odtwarzania to plik tekstowy zawierający listę plików muzycznych przeznaczonych do odtwarzania. Taki plik musi mieć rozszerzenie “m3u”. Lista odtwarzania nie może zawierać odnośników do innych list odtwarzania. Klawisz 3 nie kasuje plików w liście odtwarzania.

6.3.4 Tymczasowe listy odtwarzania

 

Możemy tworzyć tymczasowe listy odtwarzania dla podzbioru pod-folderów w folderze $VRMusic. Nie można tworzyć takiej listy dla plików zawartych w katalogu głównym folderu $VRMusic.

·        Klawiszem 1 wybieramy Zbiór Książek Muzyka. Teraz klawiszem „Idź Do” wybieramy „Utwórz Tymczasową Listę”.

·        Klawiszami 2 i 8 oraz 4 i 6przechodzimy do pierwszego folderu, który umieścimy na liście. Klawiszem Play zatwierdzamy wybór. Teraz wybrany folder oraz zawarte w nim pliki i podfoldery znajdą się na liście. Gdy wciśniemy klawisz Play odtwarzanie listy zostanie rozpoczęte.

·        Wewnątrz listy odtwarzania nawigujemy klawiszami 2 i 8 oraz 4 i 6oraz klawiszem Idź Do Folderu oraz Idź Do Pliku.

·        Po wciśnięciu klawisza 0 uzyskamy informacje o całkowitej liczbie folderów, plików oraz długości listy.

·        Klawisz 9 spowoduje włączenie lub wyłączenie losowego odtwarzania.

·        Lista odtwarzania jest kasowana po wciśnięciu klawisza 1.

6.3.5 Oznajmianie nazw folderów i plików

 

Przeglądając pliki w zbiorze muzyki możemy wyłączyć wypowiadanie nazw folderów lub plików. Jeśli odtwarzacz jest w trybie Zatrzymania to nazwy te są wypowiadane natomiast w trybie Odtwórz nie są. Jednak wciskając klawisz 5 Gdzie jestem zawsze uzyskamy tą informację. Tak, więc jeśli chcemy wyłączyć oznajmianie nazw folderów i plików to wystarczy wcisnąć klawisz Odtwórz, aby wyjść z trybu Zatrzymaj.

 

6.4    Zbiór Podkasty

 

Ten zbiór zawiera strukturę folderów zawierających pliki dźwiękowe, które reprezentują podkasty oraz epizody podkastów. Każdy plik (epizod) jest definiowany, jako osobna książka podkastu.

 

6.4.1 Struktura zbioru Podkasty

 

Poniższa lista jest przykładem pogrupowania plików podkastu w folderach. Dopuszcza się 8 poziomów folderów.

 

Folder: $VRPodcasts

Może zawierać pliki.

Reguły: Każdy plik znaleziony w folderze $VRPodcasts będzie wypowiadany, jako indywidualna pozycja.

 

Folder: \$VRPodcasts\FeedA.

Może zawierać pliki.

Reguły: To jest folder zawierający pliki epizodów dotyczących nowości, podkastu.

 

6.4.2 Właściwości zbioru Poskasty

 

Przeglądanie: Przy pomocy klawiszy 2 i 8 przemieszczamy się po strukturze podfolderów. Najniższy poziom to poziom plików. Pliki katalogu $VRPodcasts będą oznajmiane tylko na poziomie książek. Za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczamy się pomiędzy plikami, podkastów. Możemy też przechodzić do konkretnego numeru podkastu za pomocą funkcji Idź do Książki. Wciśnięcie klawisza 3 skasuje plik podkastu.

 

 Czytanie: Odtwarzanie zatrzymuje się na końcu każdego pliku. Klawiszami 2 oraz 8 możemy zmieniać zakresy przemieszczania się w czasie. Funkcja Idź do Czasu jest dostępna.

INFO (klawisz 0): Podaje informację o bieżącym pliku podkastu.

Gdzie jestem? (klawisz 5): podaje bieżącą pozycję dla aktualnego pliku. Podwójne jego naciśnięcie poda informacje dodatkowe. Klawisz Play przerywa podawanie informacji i powraca do odtwarzania.

 

6.5    Zbiór Pliki tekstowe

 

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów książek i plików muzycznych tak i pliki tekstowe są pogrupowane w folderach. Głównym folderem dla plików tekstowych jest folder $VRText. Pliki tam zawarte są odtwarzane za pomocą syntezatora mowy. Każdy z plików jest traktowany jak osobna książka. Obsługiwane formaty to: txt, html, xml, rtf oraz brf. Format docx obsługiwany jest dzięki dodatkowemu oprogramowaniu StreamSoftPak.

6.5.1 Struktura Zbioru Pliki tekstowe

 

Pliki tekstowe mogą być umieszczane zarówno w folderze $VRText jak i w jego pod-folderach.  Dopuszcza się 8 poziomów folderów.

6.5.2 Właściwości Zbioru Pliki tekstowe

 

Przeglądanie: Przy pomocy klawiszy 2 i 8 przemieszczamy się po strukturze podfolderów. Najniższy poziom to poziom plików. Pliki katalogu $VRText będą oznajmiane tylko na poziomie książek. Za pomocą klawiszy 4 i 6 przemieszczamy się pomiędzy plikami tekstowymi. Możemy też przechodzić do konkretnego numeru tekstu za pomocą funkcji Idź do Książki. Wciśnięcie klawisza 3 skasuje plik.

 Czytanie: Odtwarzanie zatrzymuje się na końcu każdego pliku. Klawiszami 2 oraz 8 możemy zmieniać zakresy przemieszczania się po tekście (stronami, ekranami, akapitami, liniami, zdaniami, słowami i znakami). Funkcja Idź do Strony jest dostępna, (jeśli znaki podziału strony są umieszczone w tekście). Jeśli poszukiwaliśmy tekstu to poziom poszukiwania będzie dodany jako ostatnia pozycja.  Można też używać funkcji Idź do Procentów.

INFO (klawisz 0): Podaje informację o bieżącym pliku tekstowym.

Gdzie jestem? (klawisz 5): podaje bieżącą pozycję dla aktualnego pliku w procentach od początku.

6.5.3 Nawigacja po nagłówkach HTML/XML/DOCX

 

W przypadku plików html/xml, które posiadają informacje o nagłówkach <H1> do <H6> istnieje możliwość (klawisz 2 i 8 menu) wykorzystania klawiszy od 1 do 6 do przemieszczania się pomiędzy nimi. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie wszystkie pliki html/xml wykorzystują konsekwentnie strukturę nagłówków. Może się tak zdarzyć, że w pliku istnieją nagłówki typu H1 oraz H3 a nie występują nagłówki H2. W takim przypadku klawisze menu 2 i 8 podadzą tylko istniejące poziomy 1 i 3. Jeśli w pliku istnieje tylko jeden nagłówek wybranego typu, to po znalezieniu jego wystąpienia kolejne wciśnięcie klawisza 6 przeniesie nas na koniec tekstu.

Format DOCX zawarty jest w dodatkowym oprogramowaniu StreamSoftPak. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale 8.

6.5.4 Klawisz Idź do procentów

 

Podczas przeglądania pliku tekstowego lub pliku audio ze zbioru książek Inne Książki lub Podkasty, funkcja Idź do Strony zostaje zastąpiona funkcją Idź do Procentów. Po wywołaniu tej funkcji wpisujemy w procentach (0-100) pozycję w tekście, do której chcemy się przenieść. Wciśnięcie klawisza (#) potwierdza wprowadzone dane i przenosi nas do wskazanego miejsca. Wciśnięcie klawisza Odtwórz rozpocznie odtwarzanie od nowej pozycji. Należy przy tym pamiętać, że zostaniemy przeniesieni do początku akapitu zawierającego wskazane miejsce. Dlatego też funkcja Gdzie Jestem może podawać w procentach nieco inną pozycję. Aby przejść na początek lub koniec książki można wcisnąć klawisze Przewiń i Szybko do przodu zamiast wpisywania wartości procentowych.

 

7.   Aktualizacja oprogramowanie Stram

 

HumanWare może oferować nowe wersje oprogramowania do Streama.

Uaktualnione oprogramowanie jest dostępne na spakowanym pliku umieszczonym na stronie HumanWare lub lokalnego dystrybutora.

 

Aby uaktualnić Streama należy:

 

·         Skopiować rozpakowane oprogramowanie HumanWare do Katalogu Głównego kart SD lub na dysk przenośny.

·         Podłączyć Stream do sieci elektrycznej.

·         Włączyć odtwarzacz i włożyć kartę.

·         Uaktualnienie rozpocznie się i Stream zakomunikuje numer zainstalowanej nowej wersji. Instalacja trwa około 3 minut.

·         Po uaktualnieniu odtwarzacz zostanie wyłączony.

 

Pliki uaktualnienia będą automatycznie skasowane z karty SD gdy włączymy odtwarzacz po aktualizacji. Aby aktualizować kilka odtwarzaczy przy pomocy tej samej karty należy pamiętać o tym aby usunąć kartę z plikami aktualizacyjnymi przed ponownym włączeniu odtwarzacza.

8.   Funkcje Stream SoftPak

 

Stream SoftPak to dodatkowe oprogramowanie zawierające szereg dodatkowych funkcji. Aby je zakupić lub uzyskać dodatkowe informacje na temat Stream SoftPak, proszę odwiedzić stronę www.humanware.com/stream. Oprogramowanie Stream SoftPak  zapewnia następujące funkcje Streama:

 

Wsparcie niezabezpieczonych książek EPUB

Książka  EPUB składa się z pojedynczego pliku o rozszerzeniu .epub. Pliki te powinny być umieszczone w folderze $VRDTB. W zależności od producenta EPUB, książki te mogą zawierać nagłówki oraz nawigację po stronach, tak jak książki w formacie DAISY.

 

Opcje nagrywania plików MP3 oraz  WAV

Aby wybrać format wciśnij klawisz 7 kilkakrotnie do momentu wyświetlenia menu Nagrywania. Następnie za pomocą klawiszy 4 oraz 6 wybierz 3GP, mp3 oraz format wav 4 6.

 

Wsparcie niezabezpiczonych plików audio Mp4-aac

Pliki te mogą znajdować się w zbiorach Inne książki, Muzyka, Podkasty. Typy plików to mp4, m4a oraz m4v. 

 

Wsparcie książek Audible

Pliki te mają rozszerzenie .aax Powinny być one umieszczone w folderze Audible

 

Wsparcie dokumentów Microsoft Word 2007 o rozszerzeniu DOCX

Powinny być one umieszczone w folderze VRText. Stream wspiera nawigację po nagłówkach w dokumentach o rozszerzeniu DOCX.

 

 

 

 

9.   Specyfikacja techniczna

 

Dane techniczne Victor Reader Stream:

 

·         Rozmiary: 117 x 66 x 22mm (4.6 x 2.6 x 0.85 inches)

·         Waga z baterią: 180g (6 ounces)

·         3.5mm stereo gniazdko słuchawek

·         3.5mm gniazdko mikrofonu zewnętrznego mono. Impedancja wejściowa: 2.5K

·         Wbudowany mikrofon mono, wielokierunkowy

·         Wbudowany głośnik B 16mm 325mW

·         Baterie: Lithium-Ion, 3.7V nominal, 2 A H

·         Czas ładowania baterii: 4 godziny

·         Czas odtwarzania na bateriach: 15 godzin odtwarzania książek DAISY lub NISO przy użyciu słuchawek

·         Zasilanie zewnętrzne: Zasilacz AC/DC, wejście 100V-240, 50-60 Hz z wymienna końcówką

 

·         Temperatury działania urządzenia: +5 do + 40 stopni Celsjusza

·         Temperatura przy ładowaniu baterii: +5 do + 35 stopni Celsjusza

·         Temperatura przechowywania urządzenia: -20 do + 45 stopni Celsjusza

·         Dopuszczalna wilgotność powietrza: 5% do 90%

·         Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5% do 95%

 

·         Zgodny z interfejsem USB OTG

·         USB 2.0 Interfejs host (tylny panel) dla opcjonalnego kartridża

·         SD (Secure Digital). Obsługuje do 2GB karty SD i od 4 do 32GB karty SDHC wszystkich klas.

·         Formaty Książek Głosowych: DAISY 2, 2.02, NISO Z39.86 2002,/2005, NIMAS 1.1

·         Opcjonalne formaty książek EPUB dostęne dzięki StreamSoftPak

·         Kodeki Audio: Flac, MP3, MPEG2, Speex, Wav P.C.M, Wav ADPCM, AMR-WB+, OGG Vorbis, Audible.com Format 4., WMA9.

·         Obsługiwane typy plików: 3gp, aa, brf, flac, html, mp2, mp3, mpg, ogg, rtf, spx, txt, wav, wma, xml.

·         Opcjonalne formaty plików SoftPak: Audible aax, DOCX, mp4, M4A, M4V

·         Syntezator: Nuance Vocalizer

·         Nagrywanie: Mono kodowane w AMR-WB+ (.3GP), 16-bit, 25 600Hz, szybkość 20.8 kbps

·         Opcjonalne oprogramowanie SoftPak: nagrywanie mp3, 16-bit, 44100 Hz, szybkość 96 kbps

·         Opcjonalne oprogramowanie SoftPak WavPCM, 16-bit, 44100 Hz

·         DRM: 2002 PDTB1 (I.P.P.) i 2006 PDTB2

 

Dopuszczalne zasilanie

Dla urządzenia Victor Stream sprzedawanego jako urządzenie medyczne wolno stosować tylko zasilacze: Brand: Fuhua, model: UE24WCP-050250SPA

 

Czyszczenie

Aby utrzymać urządzenie w czystości zalecane jest przecieranie go od czasu do czasu lekko wilgotną ściereczką.  Nie należy stosować żadnych środków chemicznych.

 

Wrażliwość na zakłócenia

Może wystąpić chwilowe obniżenie jakości dźwięku w przypadku gdy urządzenie znajduje się w silnym polu radiowym lub w zasięgu elektro-statycznych wyładowań lub szumu elektrycznego.

 

 

 

10.    Informacje dotyczące akumulatorów

 

Akumulatory dostarczane z urządzeniem wymagają szczególnego traktowania. W szczególności nie wolno:

11.    HumanWare -  kontakt

 

1030, Rene-Levesque Blvd.

Drummondville, Quebec.

Canada J2C 5W4.

telefon: 1 (819) 471-4818.

bezpłatnie (Canada & USA): 1 (888) 723-7273.

Fax: 1 (819) 471-4828.

E-mail: ca.support@humanware.com

 www.humanware.com

 

 

12.    Licencja użytkownika

 

Korzystając z urządzenia Victor Reader Stream wyrażacie Państwo zgodę na następujące warunki:

1.           Prawa Licencji. HumanWare przekazuje Końcowemu Użytkownikowi nie wyłączne i nietransferowane prawa i licencje na użytkowanie oprogramowania tego produktu.

2.           Prawo własności oprogramowania. Końcowy Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że HumanWare zachowuje wszelkie prawa, tytuły i korzyści do oryginału i wszelkich kopii oprogramowania, które jest dołączone do produktu. Końcowy Użytkownik wyraża zgodę na to, że nie będzie: modyfikował,  tłumaczył, dekompilował, przekonstruowywał ani upowszechniał w żadnej formie oprogramowania tego produktu.

Ten produkt zawiera oprogramowanie opracowane przez OpenSSL Project do wykorzystania w OpenSSL Toolkit. (http://www.openssl.org/)

 

13.    Dodatek 1 – komunikaty o błędach Stream

 

Błąd SYSTEMOWY 1: CDROM, Nie odpowiada

Błąd SYSTEMOWY 2:  Pamięć, Problem z przydziałem pamięci

 

Błąd NOŚNIKA 1: CZYTANIE, Błąd czytania sektora na dysku

Błąd NOŚNIKA 2: FORMAT, Nieobsługiwany system plików

Błąd NOŚNIKA 3: Montowanie, Błąd podczas montowania urządzenia

Błąd NOŚNIKA 4: AUDIO, Does not apply.

Błąd NOŚNIKA 5: PLIK, Błąd dostępu do pliku audio

Błąd NOŚNIKA 6: WAV, Błąd tworzenia nowej struktury wav

Błąd NOŚNIKA 7: MPEG, Błąd obróbki mpeg

Błąd NOŚNIKA 8: VORBIS, Błąd obróbki pliku vorbis .

Błąd NOŚNIKA 9: BRAK AUDIO, Brak wyjścia audio

Błąd NOŚNIKA 10: AMR-WB+, Błąd obróbki pliku AMR-WB+

Błąd NOŚNIKA 11: MP4-AAC, Błąd obróbki pliku  MP4-AAC

 

KSIĄŻKA błąd 1: GENERIC, Nieokreśłony.

KSIĄŻKA błąd 2: MP3, Błąd dekodera mp3.

KSIĄŻKA błąd 3: VORBIS, Błąd dekodera ogg vorbis.

KSIĄŻKA błąd 4: WAV, Błąd dekodera wav

KSIĄŻKA błąd 5: BRAK NAZWY PLIKU Nazwa pliku nie jest dostęna

KSIĄŻKA błąd 6: BRAK AKTUALNEGO POŁOŻENIA, Aktualne położenie nie jest określone

KSIĄŻKA błąd 7: NIE ZNALEZIONO PLIKU, Plik nie został odnaleziony

KSIĄŻKA błąd 8: AMR-WB+, Błąd AMR-WB+ dekodera

KSIĄŻKA błąd 9: Audible.com DRM, Brak autoryzacji odtwarzania książki z powodu DRM.

KSIĄŻKA błąd 10: VRTEXT, Błąd analizy składniowej pliku tekstowego

KSIĄŻKA błąd 11: ROZMIAR TEKSTU, Plik tekstowy jest za duży

KSIĄŻKA błąd 12: Błąd tłumaczenia brajla

KSIĄŻKA błąd 13: MP4-AAC, Błąd dekodera MP4-AAC.

KSIĄŻKA błąd 14: VRTEXT, Błąd analizy składniowej tekstu elementu